BAŞKANIN MESAJI

Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO
 

Değerli Paydaşlarımız,

Küresel ticaret ve finans piyasalarında yaşanan gelişmelerle dünya ekonomisi 2017’de, bir önceki yıla göre daha iyi bir performans sergiledi. Diğer yandan, değişkenlik gösteren döviz kuru, ülkemiz ilaç  sektöründe de hissedildi. Tüm bu zorlu koşullara rağmen DEVA Holding olarak, IMS Health verilerine göre 2017 yılını kutu bazında hastane ürünleri grubunda 1. sırada,  ihale ve serbest pazarda ise %6,2 pazar payı ile 2. sırada başarıyla tamamladık.

2017, DEVA ‘nın sürdürülebilir başarısı için değer ve fark yaratarak önemli projelere imza attığımız bir yıl oldu. Yeni ürünlerimizden Tamoxifen ile şirketimizin tarihçesinde gururla anlatabileceğimiz bir başarı hikayesi yazdık. Meme kanseri hastalarının tedavi sonrasında yaklaşık 5-10 yıl boyunca koruyucu etkisi olan ve uzun süredir ülkemizde yeteri kadar ithal edilemeyen tamoksifen,  hastalar için önemli bir ihtiyaca dönüşmüştü. Hastaların bu ihtiyacını karşılamak için harekete geçerek, bu alanda kullanılan ilk yerli tamoksifeni FDA ve EU GMP onaylı üretim tesislerimizde üreterek tıbbın hizmetine sunduk. Hastaların erişim sıkıntısı yaşadığı böyle durumlarda ihtiyaçlarını karşılamanın aynı zamanda bir sosyal sorumluluk  görevi olduğuna inanıyoruz.

Yerli bir ilaç şirketi olarak değer katılmış eşdeğer ürünlerimizle her geçen yıl daha fazla terapötik alanda, daha çok sayıda ürün üretiyoruz. Onkoloji, oftalmoloji, kardiyoloji ve solunum  gibi stratejik alanlarda  güçlendirdiğimiz ürün portföyümüzle, bir yandan hasta ve hasta yakınlarının hayatını kolaylaştırmak için çalışırken, bir yandan da maliyet etkin tedaviler sunarak kamu ilaç harcama bütçesine olumlu katkıda bulunuyoruz. Bu doğrultuda 2017 yılında çok sayıda yeni ürünümüzü tıbbın hizmetine sunduk.

DEVA olarak, küresel ölçekte sağlıklı yaşama herkesin erişmeye hakkı olduğu inancıyla tüm dünya için üretiyoruz. 2016 yılında aldığımız ilk FDA onayının ardından, bir üretim tesisimiz daha FDA onay sürecini başarıyla tamamladı.  Dünyanın önde gelen sağlık otoriteleri tarafından kalite standartlarının tescillendiği tesislerimizde üretilen ürünleri, artık Amerika da dahil olmak üzere çok sayıda ülkeye ihraç ediyoruz. 2017 yılında Amerika’ya Esomeprazol ve  Temozolomide olmak üzere iki ürün sevkiyatı yaptık. Devatis adıyla Almanya’da faaliyet göstermeye başlayan şirketimiz, kısa zamanda önemli bir yol kat etti ve kanser tedavisinde kullanılan imatinib ürünümüz tercih edilen bir marka olmayı başardı. Geldiğimiz noktada bugün, 50’den fazla ülkede 500’ün üzerinde ruhsat onayımız bulunuyor. Yerli bir ilaç şirketi olarak dünyanın dört bir yanında eczane raflarında ürünlerimizi görmek bize gurur veriyor.

Yerli üretimin son derece önem kazandığı günümüzde gerek istihdam, gerekse üretim alanında değer yaratıyor, ekonomiye katkıda bulunuyoruz. Üretim kapasitemizi artırmak için yaptığımız çalışmaların yanı sıra,  yeni yatırımlarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz. Bu kapsamda 2017 yılında  yeni bir lojistik merkezi inşa ettik. Yakın zamanda açılışını yapacağımız, 8600 m2 üzerine kurulan ve 32000 palet  kapasitesine sahip tesisten günlük olarak  2 milyon kutuya kadar ilaç dağıtımı yapılmasını hedefliyoruz.   Yurt içi ve yurt dışı pazarlar için üretilen tüm ürünlerin tek merkezde toplanacağı bu tesis, Türkiye’de yer alan ilaç firmaları arasında en büyük lojistik merkez olma özelliği taşıyor.

Sürdürülebilir büyüme gücümüzün temelinde   Ar-Ge ve inovasyona yaptığımız yatırımlar önemli rol oynuyor. Geçen yıl ciromuzun yaklaşık %7’sini Ar-Ge’ye ayırdık. Lenalidomid çalışmasıyla,  en iyi Ar-Ge şirketi dalında aldığımız Altın Havan Ödülü gibi ödüller de bizi daha iyisini yapmak için teşvik ediyor. Bu doğrultuda, bugün olduğu gibi  yarın da yenilikçiliğimizi besleyecek projelere kaynak aktarmaya, yenilerini  üretmeye devam edeceğiz.

Sağlıklı bir geleceğin temelinin sağlıklı bir toplum olduğuna inanıyor, sosyal sorumluluk anlayışımız ile de bu toplumdan edindiklerimizi yine toplumun hizmetine sunmak için çalışıyoruz. Bu doğrultuda belirli hastalıklarla ilgili farkındalık çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Çocukluğunda alerjik astım hastalığı ile tanışan, sonrasında serbet dalış alanında dünya rekortmeni olarak hepimizi gururlandıran Milli Sporcu Şahika Ercümen’i desteklemeye devam ediyoruz. Ayrıca, bir yandan  başarılı   tıp ve eczacılık  fakültesi öğrencilerinin eğitimine destek olurken diğer yandan da Kızılay ve Çocukları Kurtaralım gibi sivil toplum örgütleri ile projeler gerçekleştiriyoruz.

2017 yıl sonu itibariyle 2000’den fazla çalışana istihdam sağlıyor, başarımızdaki en büyük payın alanında yetkin çalışanlarımız olduğuna inanıyoruz.  Büyüyen ürün portföyümüzü en etkin şekilde yönetebilmek, rekabetçi çevrenin gerektirdiği iş yapış şekillerine hızla adapte olabilmek ve uzun vadede başarımızın sürdürülebilirliğini sağlamak için insan kaynağımızı önemsiyoruz. Tüm iş yapış şekillerimizde bize yol gösteren takım çalışması, insan odaklılık, güvenilirlik, değişime ve gelişime açıklık, sorumluluk üstlenmek ve zorluklara karşı dayanıklılık  gibi kurumsal değerlerimizden ödün vermeden emin adımlarla ilerliyoruz.

DEVA olarak 1958’de başlayan yolculuğumuzda 60. Yılımızı doldururken, ülkemizin önde gelen, köklü kurumlarından biri olmanın farkındalığı,  sorumlu bakış açımız ve güçlü ekibimizle,  sağlıklı yarınlar için çalışmaya ve değer katmaya devam edeceğiz.

 

En derin sevgi ve saygılarımla,

 

Philipp Haas

Yönetim Kurulu Başkanı & CEO