.
BAŞKANIN MESAJI

Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO
 

Değerli Paydaşlarımız,

2021 yılı dünya genelinde arz ve talep kaynaklı enflasyon temasının ön planda olduğu bir yıl oldu. Tedarik zincirindeki sorunlar ve enerji arz fiyatlarındaki artışlar, tüm dünyada enflasyonun yükselmesine neden olan önemli faktörler olarak öne çıktı. Türkiye ekonomisinde ise enflasyona ek olarak döviz kurlarında yaşanan yüksek dalgalanma etkili oldu. Maliyetlerdeki artış ve kurdaki değişkenlik, girdilerinin döviz cinsinden olması sebebiyle ilaç sektörünü önemli ölçüde etkiledi. Sektörün tüm zorlu koşullarına rağmen, DEVA Holding olarak IQVIA kutu verilerine göre 2021 yılında kutu bazında %5,0 pazar payı ile 2. sırada, TL bazında ise %2,7 pazar payı ile 6. sırada yer alarak başarıyla tamamladık.

DEVA olarak 60 yılı aşkın süredir ihtiyaç duyulan tedaviler için çalışıyor, her yıl portföyümüze yeni ürünler katarak tedavi alanlarımızı zenginleştiriyoruz. 2021 yılında solunum, kardiyoloji, oftalmoloji, hematoloji ve onkoloji alanlarında çok sayıda yeni ürün ve formu tıbbın hizmetine sunduk. İş modellerimizi gözden geçirerek tedavi alanlarına daha derinlemesine odaklanmak üzere yeni bir yapılanma gerçekleştirdik. Yerli bir ilaç firması olarak, çok sayıda alanda tedavi-etkin maliyetlerle sunduğumuz değer katan eşdeğer ürünlerimizle sağlık ekonomisine olumlu katkı sağlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Bu noktada sadece ülkemizde değil, küresel ölçekte de erişilebilir tedavileri tıbbın hizmetine sunmak önceliğimiz. Sürdürülebilir büyüme için ihracat son derece önemli. Bu bakış açısıyla uluslararası pazarlardaki DEVA bilinirliğini artırmak amacıyla ihracat alanındaki faaliyetlerimizi daha da yoğunlaştırdık. 2021 yıl sonu itibariyle uluslararası pazarlarda 60’tan fazla ülkede yaklaşık 930 ürün ruhsatına ulaştık. Devatis markamızla Almanya ve İsviçre pazarlarına yeni ürünler sunduk. Bu alandaki kararlı adımlarımızın bir sonucu olarak DEVA, Ekonomi Bakanlığı destekli markalaşma programı Turquality kapsamına alındı. Uluslararası pazarlardaki varlığımızı her geçen gün daha da güçlendirerek, küresel ölçekte tercih edilen bir marka olma yolunda hızla ilerlemekten gurur duyuyoruz.

Pandemi nedeniyle ürün tedariğinde sorunların yaşandığı süreçte hastaların ihtiyaç duydukları tedavileri kesintisiz sağlamak amacıyla DEVA olarak üretim-tedarik faaliyetlerimizi önceliklendirdik. Bu noktada bizi diğer ilaç firmalarından ayıran en büyük güçlerimizden biri de dikey entegrasyon anlayışımız oldu. Ham maddeden, bitmiş ürüne her aşamasında kendi tesislerimizde ürettiğimiz bazı ürünlerimizle tedarik süreçlerimizi kesintisiz sürdürmeyi başardık. Türkiye’nin en güçlü üreticilerinden biri olarak üretime yönelik yatırımlarımızı her yıl artırıyoruz. Yıllık 578 milyon kutu üretim kapasitesine sahip tesislerimiz ulusal ve uluslararası sağlık otoritelerince denetleniyor. Ürün kalitemizin ve güvencesinin her seferinde tescillendiği bu denetimlerin gerekliliklerini yerine getirmek için büyük hassasiyet gösteriyoruz.

Sürdürülebilir başarı ve rekabet gücü için Ar-Ge son derece önemli. Bu alanda yaptığımız yatırımlar ile portföyümüzü güçlendiriyor, yenilikçi ürünler geliştiriyoruz. Alanında uzman Ar-Ge ekiplerimiz son teknoloji ile donatılmış laboratuvarlarımızda yenilikçi yeni form ve ürünler geliştirirken, diğer yandan saygın üniversitelerle iş birliği yapıyoruz. Geçen yıl ciromuzun yaklaşık %8’ini Ar-Ge’ye ayırdık. Önceki yıl olduğu gibi bu yıl da DEVA, sektörümüzde Ar-Ge’ye en çok kaynak ayıran şirketler arasında 1. sırada yer aldı. (*Ar-GE 250, 2020). Ar-Ge çalışmalarımızın bizi daha da ileriye taşıyacağına inancımız tam.

DEVA olarak sağlıklı bir gelecek için üretirken, çevresel sorumluluklarımızı da göz önünde bulundurarak kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanmak için çaba gösteriyoruz. Günümüzde yarattığımız değerin sürdürülebilir bir şekilde gelecek nesillere aktarılmasını önemsiyoruz. Bu sebeple, sürdürülebilirlik alanında öncelikli konularımızı belirleyerek önümüzdeki süreçte bu konulara odaklanmak üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Değerli Paydaşlarımız, Hızla gelişen ve değişen dünyada; güçlü ürün portföyümüz, yaklaşık 2500 kişilik yetkin insan kaynağımız, esnek iş yapış şeklimiz ve yenilikçi projelerimizle fark yaratmaya devam ediyoruz. Küresel bir ilaç şirketi olma vizyonumuzla, başta Ar-Ge, ihracat ve üretim olmak üzere her alanda büyümek için çaba gösteriyoruz. 63 yıldır olduğu gibi gelecekte de sorumluluğunun bilincinde bir ilaç şirketi olarak hasta ve hasta yakınlarının ihtiyaçları doğrultusunda çözümler sunmak üzere heyecan ve özveriyle çalışmaya devam edeceğiz.

 

En derin sevgi ve saygılarımla,

 

Philipp Haas

Yönetim Kurulu Başkanı & CEO