BAŞKANIN MESAJI

Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO
 

Değerli Paydaşlarımız,

2019 yılı, küresel ekonomik büyümenin yavaşladığı, bunun sonucunda uygulanan para politikalarıyla  bir önceki yılın beklentilerinin aksine gelişmekte olan ülkelerde faiz ve kur cephesinde ılıman ve pozitif seyrin yaşandığı bir yıl oldu. Öte yandan ilaç sektörüne baktığımızda kur, fiyatlandırma ve kısıtlamalar gündemde ana konular arasında yer alırken, tüm belirsizliklere rağmen DEVA olarak  hedeflerimize ulaştık. IQVIA verilerine göre DEVA, 2019 yılında kutu bazında 2. sıradaki yerini %6,4 pazar payı ile korudu; TL bazında ise %3,2 pazar payı ile 7. sırada yer alarak ilaç sektörünün en hızlı büyüyen ilaç şirketi oldu.

DEVA olarak, küresel ölçekte sağlıklı yaşama erişimin herkesin hakkı olduğu inancıyla 60 yılı aşkın süredir sağlık için çalışıyoruz. Hematoloji, onkoloji, kardiyoloji, solunum ve oftalmoloji alanlarında yenilikçi eşdeğer ürünlerimizle ürün portföyümüzü 2019 yılında daha da güçlendirdik. Özel tedavi alanları olarak nitelendirilen pulmoner arteriyel hipertansiyon ve multiple skleroz ürünlerimiz ile yeni alanlara adım attık. Yerli bir ilaç firması olarak, tedavi-etkin maliyeti nedeniyle eşdeğer ürünlerimizle ülkemizin sağlık ekonomisine sağladığımız olumlu katkının ve bu alandaki sorumluluğumuzun bilincindeyiz.

Büyüme stratejimiz doğrultusunda uluslararası pazarlardaki varlığımızı her geçen gün daha da güçlendirerek, küresel ölçekte tercih edilen bir marka olma yolunda hızla ilerliyoruz. İhracatın cari bütçenin azalmasına doğrudan katkıda bulunduğuna inanıyor, bu doğrultuda ihracat faaliyetlerimizi önceliklendiriyoruz. Yurt dışı pazarlarda distribütörlük, lisans verme ve tedarik, ihracat, fason üretim ve ortak geliştirme gibi farklı iş modelleriyle yaptığımız çalışmalar geçen yıl daha da hız kazandı. 2019 yıl sonu itibariyle uluslararası pazarlarda 60’tan fazla ülkede 700’den fazla ürün ruhsatına ulaştık. Almanya ve İsviçre gibi ilaç sektöründe referans alınan ülkelerde Devatis markamızla faaliyetlerimizi hızlandırırken, yeni pazarlara ilk adımımızı atmak üzere hazırlıklar yaptık. Diğer yandan iş geliştirme projeleri ile uluslararası birçok firma ile yeni iş birliği fırsatlarını değerlendirdik.

Yerli üretimin son derece önem kazandığı günümüzde gerek sürdürülebilir ve uzun vadeli istihdam, gerekse üretim alanında değer yaratıyor, ekonomiye katkıda bulunuyoruz. Üretim kapasitemizi artırmak için yaptığımız çalışmaların yanı sıra,  yeni yatırımlarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz. 2019 yıl sonu itibariyle üretim kapasitemiz 578 milyon kutuya ulaşırken,  uluslararası kalite standartları US FDA ve EU GMP onaylı tesislerimizde yaptığımız üretim ve zengin form çeşitliliğiyle alanında lider çok uluslu firmalar için iş birliği noktasında tercih edilen bir şirket olduk. Bu doğrultuda geçen yıl sektörün önemli uluslararası şirketleriyle yaptığımız fason üretim anlaşmaları ile güçlü üretim kapasitemizi daha da verimli kullanılır hale getirdik.

Sürdürülebilir başarı için güçlü ürün portföyüne sahip olmanın en öncelikli koşulu olan Ar-Ge’nin önemine inanıyoruz. Bu doğrultuda yatırımlarımızı artırarak devam ettiriyoruz. DEVA, Turkish Time tarafından hazırlanan “Ar-Ge 250, Türkiye’nin Ar-Ge Harcamaları En Yüksek 250 Şirketi”* araştırması sonuçlarına göre Türkiye’de en fazla Ar-Ge harcaması yapan 21’inci şirket oldu. İlaç sektöründe ise DEVA, Ar-Ge’ye en çok kaynak ayıran şirketler arasında 1. sırada yer aldı. (*Ar-GE 250, 2018)

Sağlıklı bir geleceğin temelinin sağlıklı bir toplum olduğuna inanıyor, hastalıkların tedavisi kadar sağlıklı yaşamın sürdürülebilmesini de önemsiyoruz. Bu doğrultuda sağlıklı yaşam ve belirli hastalıklarla ile ilgili farkındalık çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Çocukluğunda alerjik astım hastalığı ile tanışan, sonrasında serbest dalış alanında dünya rekortmeni olarak hepimizi gururlandıran Milli Sporcu Şahika Ercümen’i yeni rekorlarında desteklemeye devam ettik. Diğer yandan Kızılay, TEMA ve ÇEKÜL gibi sivil toplum örgütleri ile kan bağışı, çevre gibi konularda toplum yararına çalışmalar sürdürmekten mutluluk duyuyoruz.

2019 yıl sonu itibariyle yaklaşık 2400 çalışana istihdam sağladık. Başarımızdaki en büyük payın alanında yetkin çalışanlarımızın olduğuna inanıyoruz.  Büyüyen ürün portföyümüzü etik değerlerden ödün vermeden en etkin şekilde yönetebilmek, rekabetçi çevrenin gerektirdiği iş yapış şekillerine hızla adapte olabilmek ve uzun vadede başarımızın sürdürülebilirliğini sağlamak için insan kaynağımızı ve onların gelişimini önemsiyoruz. Bize yol gösteren takım çalışması, insan odaklılık, güvenilirlik, değişime ve gelişime açıklık, sorumluluk üstlenmek ve zorluklara karşı dayanıklılık  gibi kurumsal değerlerimizden ödün vermeden emin adımlarla ilerliyoruz.

Köklü geçmiş, büyüyen güç ve küresel vizyon ile yerli, güçlü, küresel bir ilaç şirketi olarak 60 yılı aşkın süredir ülkemize daha sağlıklı bir gelecek sunmak için çalışıyoruz. Önümüzdeki dönemde de sorumluluğun bilincinde bir ilaç şirketi olarak  hasta ve hasta yakınlarının ihtiyaçları doğrultusunda çözümler sunmak üzere heyecan ve özveriyle çalışmaya devam edeceğiz.

 

En derin sevgi ve saygılarımla,

 

Philipp Haas

Yönetim Kurulu Başkanı & CEO