KISACA DEVA HOLDING
1958 yılında faaliyetine başlayan DEVA Holding, Türkiye’nin köklü ilaç üreticilerinden biridir. Ana faaliyet konusu beşeri ilaç ve ham madde üretimi ile pazarlaması olan DEVA Holding, veteriner ilacı, kolonya ve tıbbi ampul üretimi de gerçekleştirmektedir.
 
DEVA Holding’in çoğunluk hisseleri, 2006 yılında Eastpharma Ltd. tarafından satın alınan DEVA Holding, küresel ölçekte sağlıklı yaşama herkesin erişebilmesi amacıyla, yenilikçi ve farklı ürünleri yüksek kaliteli bir deneyim ile sunma, rekabet ettiği alanlarda dev ilaç markaları yaratarak ilk tercih olma hedefinde hızlı adımlarla yürümektedir. DEVA Holding sunduğu yeni tedavilerle, her sene ürün çeşitliliğini zenginleştirerek fark yaratmaktadır.
 
Halihazırda, ürün portföyünde onkolojiden kardiyolojiye, solunum sisteminden oftalmolojiye, tıbbi cihazlar da dâhil olmak üzere mevcut olan 14 terapötik alanda 650’den fazla ürün bulunmaktadır.
 
Bölgesel büyüme operasyonları ve ihracat faaliyetleri artarak devam eden DEVA Holding, aralarında Amerika, İsviçre ve Almanya gibi ülkelerin de yer aldığı 65 ülkede 1.119 ürün ruhsatına sahiptir. Almanya’dan sonra Devatis markasıyla İsviçre’de kurulan şirket 2018 yılında tescil onayı almış, yine ABD’de aynı adla kurulan şirket faaliyetlerini hızlandırmıştır.
 
Hastaların ihtiyaç duyabilecekleri ilaçlara ulaşmasını kolaylaştırmak amacıyla araştırma ve geliştirme çalışmalarına ağırlık veren DEVA Holding’in bütün üretim tesisleri Avrupa GMP (Good Manufacturing Practice - İyi Üretim Uygulamaları) ve US FDA (Food and Drug Administration – Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) uygunluk onayı almıştır. DEVA Holding, halihazırda 60’dan fazla ülkeye ilaç ve ilaç ham maddesi ihracatı gerçekleştirmektedir.
 
DEVA Holding, ödüllü Ar-Ge merkezi DEVARGE’nin alanında uzman eğitimli personellerden oluşan güçlü kadrosu, son teknoloji ile donatılmış tam teşekküllü laboratuvarları ve üretim sahaları ile kaliteli ve inovatif ürünler geliştirmektedir.
 
DEVA Holding, kurduğu üretim tesisleri ile Türkiye’de en kapsamlı üretim yapan yerli ilaç şirketlerinden biri konumuna ulaşmıştır. Üretimine Çerkezköy ve Kartepe’deki üretim tesislerinde devam eden DEVA Holding, yıllık 620 milyon kutu ilaç üretim kapasitesine sahiptir. Toplum sağlığı için üretirken, aynı zamanda kaynakların etkin ve verimli kullanımı için sürdürülebilirlik anlayışını benimsemekte, faaliyetlerinde çevresel duyarlılıkları gözetmektedir. İnsan hakları, iş sağlığı ve güvenliği, enerji verimliliği ve atık konularını büyük bir titizlikle yöneten DEVA Holding, çevre bilincine ve sürdürülebilirlik anlayışına sahip çalışanları ile gelecek nesillere daha yaşanır bir dünya bırakma hedefiyle çalışmalarını sürdürmektedir.
 
Sağlıklı ve sürdürülebilir bir gelecek için çalışmaya devam eden DEVA Holding; özellikle eğitim, toplum sağlığı ve çevre alanlarında sosyal sorumluluk projelerine de destek vermektedir.